WiS w Górach Wałbrzyskich.

W niedzielny poranek ruszamy w kierunku Masywu Trójgarbu i Krąglaka w celu zdobycia jego najwyższego szczytu tj. Trójgarbu, wzniesienia o trzech wierzchołkach w wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m należącego do odznaki SUDECKI WŁÓCZYKIJ.

Dodatkowo, po drodze w okolicach Świdnicy zatrzymujemy się i wchodzimy na Górzno, nazywane inaczej Wzgórzem Ernesta – wzniesienie należące do odznaki Korony Sudetów Polski o wysokości 304,9 m n.p.m. będące najwyższym punktem Obniżenia Podsudeckiego. Cała operacja zajmuje jedynie kilka minut. Zlokalizować wzniesienie też jest łatwo. Znajduje się ono w kępie drzew na zachód od wsi Komorów i zewsząd otoczona jest polami. Kilkanaście metrów dalej przebiega droga łącząca się z krajową 35. Na szczycie znajdziemy kartkę z nazwą i przewrócony nieopodal znak geodezyjny.

Wzgórze Ernesta widziane z drogi

Po powrocie z otoczonego pszenicą Górzna jedziemy do miejscowości Struga, gdzie w centrum przy skrzyżowaniu ulic Głównej i Szkolnej zostawiamy auto na dużym, darmowym, szutrowym parkingu.

Marsz rozpoczynamy szlakiem niebieskim, początkowo łagodnie nachylonym. Po odbiciu z głównej drogi schodzimy pomiędzy kilka bloków, a następnie na pole. Tu czeka na nas mała pułapka. Mianowicie szlak wiedzie skrajem pola zawracając niemal o 180 stopni. Z powodu braku możliwości umieszczenia oznaczeń w tym miejscu, wymalowano je na słupach energetycznych kawałek dalej. Aktualnie młode pędy kukurydzy nie zasłaniają tego miejsca, ale za parę miesięcy już pewnie będą, tak więc przyda się mapa i nasze ostrzeżenie.

Oznaczenia niebieskiego szlaku na słupach energetycznych

Gdy pole kończy się zaczynamy podejście pod Węgielnik (621 m n.p.m), zdecydowanie najbardziej strome w drodze na Trójgarb. Za nim lekkie wypłaszczenie, zejście w dół i ponownie niewiele do góry pod Modrzewiec (602 m n.p.m). Tu po krótkim zejściu rozpoczynamy marsz pod Trójgarb. Ścieżka jest wąska i kręta. W pewnym momencie odbija w totalne krzaki wzdłuż płotu. WiS radzi zabezpieczyć się przed kleszczami.Po dotarciu do skrzyżowania pod Trójgarbem, gdzie łączą się 3 szlaki, szeroką i ubitą drogą docieramy na najwyższy wierzchołek. Kilka zdjęć, posiłek, pogawędka z miejscowym poszukiwaczem skarbów i wracamy szlakiem żółtym w kierunku Lubomina. Po drodze mijamy jeszcze fundamenty Bacówki pod Trójgarbem i docieramy do wspomnianej miejscowości.

Trójgarb

Dalej kierujemy się drogą 376 do naszego ostatniego celu w tym dniu, czyli Sasa (515 m n.p.m) – najwyższy punkt Pogórza Wałbrzyskiego należący do odznaki Korona Sudetów Polski. Podejście od tej strony jest bardzo wymagające. Duża stromizna, na ziemi leżą luźne kamienie, liście i gałęzie. Zruszone odłamki skalne mogą stanowić realne zagrożenie podczas wspinaczki dla osób poniżej. Staczając się nabierają dużych prędkości i koziołkują w trudny do przewidzenia sposób. Jeśli mamy być szczerzy, to odradzamy atak od tej strony. Sprawy nie ułatwia też fakt, że na szczyt nie prowadzi żaden szlak. Po zdobyciu Sasa schodzimy przeciwną stroną i wracamy się do auta.

Podejście na Sas

Omawiana pętla na pewno nie jest dostosowana do wózków czy małych dzieci. Momentami przypomina marsz na szagę. Mimo to była to dla nas całkiem przyjemna i niedługa wycieczka. Na trasie warto się odwracać, by podziwiać panoramę rozciągającą się na Góry Kamienne, Sowie, Wałbrzyskie i Masyw Ślęży. Wieżę na Wielkiej Sowie można dojrzeć nawet nieuzbrojonym okiem.

Panorama widoczna z zejścia z Sasa


Poniżej zaplanowana trasa w mapach.cz oraz realizacja w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.


Mapy.cz
https://mapy.cz/s/1J1Hm

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/938204699


GOT – podsumowanie


TRASA : Komorów-Górzno(Wzgórze Ernesta)(0.2km, 11m)-Komorów(0.2km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.20
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 0

TRASA : Struga-Trójgarb-Lubomin-Stuga(1.5km)-Sas(0.4km, 91m)-Struga(1.2km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.10
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 12+3+2+1+1=19


Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki