WiS w Izerach.

Pierwszy weekend września WiSowa brać wybiera się w Góry Izerskie za cel obierając ich najwyższy szczyt, należącą do Korona Gór Polski, Korona Sudetów oraz Korona Sudetów Polskich Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.).

Wycieczkę rozpoczynamy z małego szutrowego parkingu u zbiegu ulic Izerskej i Sudeckiej (według starych oznaczeń ulic Armii Czerwonej i Armii Ludowej). Łączą się tam również szlaki koloru czarnego i niebieskiego. Tym drugim ruszamy w stronę Wysokiej Kopy.

Początek trasy, po lewej za plecami fotografa znajduje się niewielki szutrowy parking.

Początkowo asfaltowa, następnie szeroka leśna droga prowadzi łagodnie pod górę, dalej dochodząc z kolei do drogi rowerowej, którą przecina i dociera do Rozdroża pod Zwaliskiem. Tu kontynuujemy marsz szlakiem niebieskim, do którego dołączają szlaki czerwony i zielony. Pniemy się delikatnie w górę, mijając po drodze skałki Wieczorny Zamek oraz Skarbki.

Szlak niebieski

Szlak niebieski

Dochodzimy do Rozdroża pod Izerskimi Garbami, nieopodal wygaszonej Kopalni Kwarcu Stanisław (najwyżej położony zakłady wydobywczy w środkowej Europie).

Kopalnia kwarcu Stanisław

Kopalnia kwarcu Stanisław

Kontynuujemy marsz schodząc kawałek w dół, by po raz kolejny dojść do wcześniej przecinanej ścieżki rowerowej, a dalej do asfaltowej drogi. Po chwili marszu odbijamy w prawo razem z oznaczeniami szlaku czerwonego.

Czerwony szlak po odbiciu z drogi asfaltowej.

Czerwony szlak po odbiciu z drogi asfaltowej.

Przed nami ostatnie wzniesienie. Kiedy szlak dociera do szerokiej szutrowej drogi zaczynamy wypatrywać wiaty turystycznej, za którą ukryta jest ścieżka bez szlaku prowadząca paręset metrów przez torfowiska na szczyt Wysokiej Kopy.

Szeroki szutrowy odcinek na czerwonym szlaku. Idziemy nim tylko chwile do wiaty turystycznej.

Szeroki szutrowy odcinek na czerwonym szlaku. Idziemy nim tylko chwile do wiaty turystycznej.

Fotka na miejscu i schodzimy alternatywną ścieżką docierając z powrotem do czerwonego szlaku. Drogą rowerową wracamy się do Rozdroża pod Zwaliskiem mijając nieużytek po magazynach na materiały wybuchowe dla pobliskiej kopalni, a dalej w kierunku schroniska Wysoki Kamień 1058m n.p.m.

Ścieżka rowerowa, na którą z Rozdroża pod Garbami schodzą szlaki niebieski, zielony, czerwony.

Ścieżka rowerowa, na którą z Rozdroża pod Garbami schodzą szlaki niebieski, zielony, czerwony.

Na miejscu wbijamy pieczątki do książeczek, biwakujemy i podziwiamy panoramę, która rozciąga się na Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Dziwi nas trochę inwestycja w wieżę widokową, która przysłania widok z naturalnego tarasu… ale cóż, wierzymy, że widok z wieży rozszerzy panoramę z Wysokiego Kamienia, którą już teraz uważamy za jedną z lepszych w Sudetach.

Panorama z Wysokiego Kamienia na Szklarską Porębę z Karkonoszami w tle.

Panorama z Wysokiego Kamienia na Szklarską Porębę z Karkonoszami w tle.

Do auta schodzimy szlakiem czerwonym szybko tracąc wysokość, a następnie chwile czarnym dochodząc do samochodu.

Pogoda tego dnia była raczej pochmurna, lecz ostatecznie obyło się bez deszczu. Widoki z gór były zadowalające. Na trasie błoto i woda, ale w ilościach pozwalających na komfortową wędrówkę. Na trasie sporo turystów, ale o tłoku mówić nie można.

Poniżej zaplanowana trasa w mapach turystycznych i realizacja w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.


Mapy turystyczne
https://mapa-turystyczna.pl/route…

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/1001620827

GOT – podsumowanie


TRASA : Szklarska Poręba Górna- Rozdroże pod Zwaliskiem- Rozdroże pod Izerskimi Garbami – Wysoka Kopa (1.5km, 132m)- Rozdroże pod Izerskimi Garbami (1.5km)- Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba Górna
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT: S.01 Góry Izerskie
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 8+2+3+2+3+3=23


Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki