W niedzielny poranek część WiSowej brygady wybrała się do Dusznik Zdrój. Przy okazji wizyty w mieście, postanowiliśmy odwiedzić pobliskie Torfowisko pod Zieleńcem. Dogodnym punktem wypadowym wydawał się parking na drodze biegnącej wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej będącej przedłużeniem ul. Wojska Polskiego. Na parkingu śmiało można pomieścić nawet 15 samochodów. Obok jest przystanek autobusowy oraz tablica opisująca trasę obiegającą wspomniane torfowisko. Jest to miejsce, gdzie szlak zielony biegnący ze Schroniska PTTK Orlica w Zieleńcu dochodzi do drogi.

Po szybkim wyładunku z samochodów ruszamy wspomnianym wyżej zielonym szlakiem (w przeciwną stronę niż do schroniska), paręset metrów pod górę, całkiem malowniczą, wąską i niestromą ścieżką. Alternatywnie można pójść szeroką drogą łagodnie wznoszącą się nad poziom drogi. Śmiało do pokonania nawet z wózkiem.

Po pierwszym wzniesieniu wychodzimy na równą i szeroką drogę, będącą kontynuacją wcześniej wspomnianego obejścia. Od teraz idziemy już tylko po płaskim. Kontynuujemy marsz zielonym szlakiem wzdłuż ścieżki dydaktycznej. Na trasie umieszczono dziesięć tablic przedstawiających ciekawe informacje o tym miejscu. Obejmują nie tylko florę i faunę, dla których stworzono Rezerwat Przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem”, ale także historię, techniki budowy na terenie torfowiska oraz wiele, wiele innych ciekawych informacji.

Przy drugiej tablicy znajduje się drewniana kładka, prowadząca do wieży widokowej. Miejsce to będzie szczególnie interesujące dla chcących zdobyć odznakę Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej. Panorama z samej wieży nie jest jakoś specjalnie spektakularne.

Podążając dalej za numeracją tablic dochodzimy do kolejnej kładki, tym razem udającej się znów w głąb torfowiska. Schodzenie z utwardzonej drogi na tereny podmokłe jest zabronione i niebezpieczne, ponieważ miąższość torfu szacuje się nawet na 8 do 10m! Z kładki możemy w pełni podziwiać torfowisko i roślinność je zasiedlającą. Znajdują się tu stanowiska rzadkich roślin jak np. brzoza karłowata, wełnianeczka czy rosiczki. Radzimy lepiej niż my odbierać czas odwiedzin rezerwatu, jeśli zależy nam na obserwacji niektórych roślin, ponieważ część z nich już przekwitła. Mimo to jesteśmy zadowoleni z wycieczki.

Po zejściu z kładki wracamy wzdłuż strumienia, którym według informacji znalezionych na tablicach, powinna płynąć bardzo czysta i pitna woda, przefiltrowana przez liczne warstwy torfów. Co ciekawe, z barwy przypomina raczej whiskey. Po degustacji z przykrością stwierdzamy, że nią nie jest. Do samochodów wracamy spacerowym tempem po niespełna godzinie.

Pogoda tego dnia dopisała tylko na początku. Dalsze plany pokrzyżowały niestety nawiedzające ten region burze. Trasa niewymagająca ale godna polecenia. Ładne widoki, dziewicza przyroda, bardzo rześkie powietrze. Tablice urozmaicają spacer, pozwalając w pełni docenić i zrozumieć urok tego miejsca.

Mapy turystyczne
https://mapa-turystyczna.pl/route?q=4925n,1863n,4925n
GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : TRASA EDUKACYJNA REZERWAT PRZYRODY TORFOWISKA POD ZIELEŃCEM (3km, 70m)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.14
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 4


Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki/