WiS na wyprawie. 

Zaczynamy od wejścia na Popiel, wzgórza o wysokości 284,4 m n.p.m na Równinie Świdnickiej, należącego do Korony Sudetów Polskich. Samochodem kierujemy się na obrzeża wsi Makowice (zaznaczone pomarańczowym krzyżykiem na mapce). Tam na chwilę opuszczamy nasz środek transportu i idziemy na szagę przez pole, ponieważ na miejsce nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Swoją wizytę upamiętniamy bardziej trwałą tabliczkę z nazwą szczytu niż kartka w koszulce foliowej, jak było to do tej pory :] Chwila przerwy i wracamy do samochodu. Zaplanowaliśmy na ten dzień jeszcze kilka atrakcji.

 

Ruszamy w kierunku czeskich Radvanic, skąd niebieskim szlakiem rozpoczynamy wędrówkę na wzniesienie Žaltman, 739 m n.p.m., szczyt należący do Korony Sudetów i Korony Sudetów Czeskich. Przechadzka bardzo przyjemna a szlak ciekawy, w początkowej fazie asfaltowy, potem w charakterze leśniej ścieżki. Wyżej, po zejściu na szlak zielony (szeroki i utwardzony) trasa prowadzi wzdłuż linii umocnień sudeckich wybudowanej w latach 30-ch ubiegłego wieku. Gęsto usytuowane, bardzo dobrze zachowane bunkry imponują i skłaniają do refleksji. Te ścieżki nie zawsze były tak przyjazne dla turystów jak teraz.
Docieramy na szczyt z wieżą widokową. Panorama robi wrażanie nawet przy lekko zachmurzonym niebie. Kilka zdjęć i ruszamy z powrotem. Pieczątkę wbijamy w czeskim schronisku Jestřebí bouda. Tam wchodzimy na czerwony szlak i nim zamykamy pętlę.

Czas nas goni, bo w planach mamy jeszcze zwiedzanie skalnego miasta. Ale o tym już w następnym wpisie :]


Poniżej zaplanowana trasa w mapy.cz oraz realizacja w endomondo.
Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.


Mapy.cz

Žaltman http://tnijurl.com/zaltman/


Endomondo
Žaltman https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/887239216

GOT – podsumowanie


TRASA : Radvanice-Panská cesta(3.1km,172m) -Bílý kůl(0.2km,3m)-Žaltman(0.7km,58m)-Jestřebí bouda(1.7km)-Radvanice(2km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: –
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 5+0+2+2+2=11


Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki