WiS na wyprawie. Kierunek Izery!

Trzeci weekend marca w Wis-owej kompani został zaplanowany na dwudniową wycieczkę po polskich i czeskich Górach Izerskich. Miejscem startu wyznaczyliśmy Nové Město pod Smrkem.

 
W drogę z podwrocławskiej miejscowości udaliśmy się o godzinie 8.00. Korzystając z bliskości Koła Obserwatora 340 m n.p.m (wzniesienia należącego do Korony Sudetów Polskich) względem Novégo Města, autostradą jedziemy do Zgorzelca, a następnie kierujemy się na Bogatynie. Na szczycie Koła Obserwatora znajdujemy się po 5 minutach niewymagającego marszu. Widoki tego dnia nie są jakoś specjalnie dalekosiężne, ale śmiało można pooglądać Sudety niemieckie. Po powrocie do samochodu, pięcioosobowe towarzystwo udaje się do miejsca startu głównej trasy tego dnia.

Widok z Koła Obserwatora

Auto zostawiamy przy jednej z ulic Novego Mesta i zgodnie z planem ruszamy na drugi dzisiaj szczyt. Wzniesienie zaliczane do Korony Sudetów Czeskich jako najwyższe wzniesienie Pogórza Izerskiego, Andělský vrch 572 m n.p.m. Na szczyt nie prowadzi szlak turystyczny, lecz jest kilka ścieżek, dosyć szerokich i wyraźnych. Z Novégo Města wychodzimy drogą nr 29110. Na wysokości szczytu skręcamy w leśną ścieżkę i kierujemy się na wprost. Po dotarciu do granicy, tuż obok słupka 68/10, po lewej stronie ukazuje nam się słupek na szczycie. Seria zdjęć, degustacja wódek smakowych i ruszamy dalej wzdłuż granicy malowniczą ścieżką. Przez większą część drogi, przecinamy wielokrotnie małą, aczkolwiek głęboką i czystą rzeczkę. Dochodzimy do asfaltowej drogi i ruszamy w stronę Czerniawy Zdrój.

Wędrówka wzdłuż granicy

Zaczarowani szlachetnym smakiem likieru o smaku mirabeli, rozdzielamy się na 2 grupy. Pierwsza rusza w kierunku naszego noclegu, tj. schroniska na Stogu Izerskim, druga zaś do sklepu w celu uzupełnienia wysokoprocentowych zapasów, które uszczupliły się już od rana. Na szczyt jeszcze w Czerniawie kierujemy się chwilę szlakiem czerwonym, a następnie zielonym. W wyższych partiach leży sporo zmarzniętego śniegu, ale bez problemu można pokonać go bez raczków. Pogoda delikatnie poprawiła się, dzięki czemu uniknęliśmy deszczu. Obie grupy łączą się dopiero w schronisku. Jemy kolacje i meldujemy się w pokoju. Warunki w schronisku na plus. Przed pójściem spać podziwiamy spektakularny nocny widok ze Stogu Izerskiego na Świeradów. Kolejny dzień w następnym wpisie następnym wpisie

Stóg Izerski


Poniżej realizacja trasy w endomondo.
Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.

Koło Obserwatorahttps://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/902515740
GOT – podsumowanie


TRASA : Markocice – Koło Obserwatora (0,3km, 30m) – Markocice (0,3km)
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: –
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 0

Stóg Izerskihttps://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/902517798

GOT – podsumowanie


TRASA : Nove Mesto pod Smrkem – Andelsky Vrch (3km, 108m) – Czerniawa Zdrój (5.1km , 30m) – Stóg Izerski
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.01
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 4+5+10=19


Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki