W słoneczną niedzielę kompania WiSu delikatnie okrojonym składem wyrusza na kolejną wycieczkę. Głównym celem dnia zdobycie Śnieżnika 1426 m n.p.m, należącego między innymi do Korony Gór Polski, od strony Trójmorskiego Wierchu 1145m n.p.m oraz Małego Śnieżnika 1337 m n.p.m.
Samochodem dojeżdżamy do miejscowości Jodłów. Tam na początku czerwonego szlaku, nieopodal Leśniczówki Ostoja, na darmowym parkingu z drewnianą wiatą zostawiamy nasz środek transportu. Po krótkich przygotowaniach ruszamy czerwonym szlakiem w kierunku naszego pierwszego celu, czyli wieży widokowej na Trójmorskich Wierchu.
Początkowo trasa prowadzi po szerokiej, utwardzonej drodze bez widoków, którą pokonujemy bez większego wysiłku. Jedynym punktem wartym uwagi jest tabliczka wskazująca źródło Nysy Kłodzkiej. Dopiero dalej, gdzie czerwony szlak łączy się z żółtym i zielonym zaczynamy czuć, że jesteśmy w górach. Trasa zmienia charakter i zmusza nas do zmiany formacji. Idziemy gęsiego po porośniętej korzeniami drzew ścieżce. W miarę zwiększania wysokości las przerzedza się, co w połączeniu z bardzo dobrą widocznością pozwala cieszyć się nam pięknymi widokami.
Docieramy do Trójmorskiego Wierchu. Naszym oczom ukazuje się drewniana wieża widokowa na która oczywiście wchodzimy.
Z jej szczytu rozpościera się spektakularna panorama na Masyw Śnieżnika. Po czeskiej stronie Doliny Morawa nad ośrodkiem narciarsko – rekreacyjnym można również zauważyć fantazyjną wieżę widokową – Stezka v oblacích / Sky Walk. Ażurowa konstrukcja o wysokości 55m wybudowana na wysokości 1116m n.p.m robi wrażenie.
Kontynuujemy wyprawę czerwonym szlakiem zdobywając szczyt Puchacz. Żeby znaleźć tabliczkę, należy zejść ze szlaku w najwyższym punkcie kawałek w las w lewo. Po krótkim zejściu, na skrzyżowaniu szlaków czerwonego, zielonego i żółtego my idziemy zielonym. Na naszej drodze staje Mały Śnieżnik. Podejście możemy zaliczyć do tych bardziej stromych i skalistych. Najwyższy punkt oznaczono betonowym słupem oraz tabliczką przybitą do drzewa.
Krótkie zejście i docieramy do miejsca, w którym zielony szlak łączy się z niebieskim. Nim, szeroką i utwardzoną drogą, idziemy do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” gdzie wbijamy pieczątki do książeczki Korona Gór Polski i urządzamy biwak.
Po chwili odpoczynku ruszamy na szczyt zielonym szlakiem. Nachylenie umiarkowane, ścieżka porośnięta korzeniami. Dalej, gdzie wchodzimy również na szlak czerwony nachylenie zwiększa się, a powierzchnia staje się dużo bardziej skalista. Szczyt charakterem przypomina polane, przez co pierwszą rzeczą jaką rzuca się w oczy są ruiny wieży widokowej, wyburzonej w 1973 roku. Oprócz tego, przy bardzo dobrej widoczności podziwiamy piękną panoramę.
Wracamy pod schronisko zielonym szlakiem, tam wchodzimy na szlak niebieski i nim szeroką, utwardzoną drogą kierujemy się na parking zamykając pętle, wsiadamy w samochód i wracamy do domu.
Podsumowując, tego dnia pokonujemy ponad 24km. Trasę zaliczamy do umiarkowanie trudnych. Przy dobrej widoczności panorama wywołuje uśmiech na twarzy. Z czystym sumieniem możemy polecić tą wycieczkę. Zdobyte szczyty należą do odznak:
– Śnieżnik – Korona Gór Polski, Korona Sudetów Polskich, KORONA SUDETÓW, Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej
– Mały Śnieżnik, Goworek, Puchacz – Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej
– Trójmorski Wierch – Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej, Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej, SUDECKI WŁÓCZYKIJ
Poniżej zaplanowana trasa w mapach turystycznych i realizacja w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu.
Endomondo:
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/943317001
GOT – podsumowanie
TRASA : Jodłów – Jasień – Trójmorski Wierch – Przełęcz pod Puchaczem – Mały Śnieżnik – Hala pod Śnieżnikiem – Śnieżnik – Hala pod Śnieżnikiem – Dzikie Zbocze – Rozdroże pod Kamiennym Garbem – Jodłów
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: S.16
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 7+7+4+2+2+4+5+2=33
Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/
Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki