WiS w górach Bialskich.

Kompania WiSu połakomiona na kolejne szczyty Korony Gór Polski atakuje zbocza Gór Złotych i Bialskich. Podczas planowania trasy uwzględniamy także szczyty wyższe niż te należące do KGP ale z racji, że nie przechodzi przez nie żaden szlak turystyczny, nie zostały do niej zaliczone. W literaturze można znaleźć różne informacje na temat przynależności szczytów do wspomnianych pasm górskich z racji niejasnej granicy pomiędzy nimi. My, powołując się na Regionalizacje fizycznogeograficzną Polski J. Kondrackiego idziemy na:

Kowadło 989 m n.p.m. Góry Złote, Korona Gór Polski,
Smrek 1125m n.p.m. Góry Złote, Korona Sudetów i Korona Sudetów Czeskich,
Postawna 1116.8 m n.p.m. Góry Złote, Korona Sudetów Polskich,
Rudawiec 1112m n.p.m. Góry Złote, Korona Gór Polski

…czyli WiSowa wyprawa szlakiem 212 słupków granicznych.

Samochodem kierujemy się do Bielic. Wjeżdżając od strony Starego Gierałtowa, pierwszy postój zaliczamy w Chacie Cyborga. Kiedyś górskie schronisko turystyczne, a aktualnie pięknie odrestaurowane gospodarstwo agroturystyczne robi wrażenie. Dodatkowo kompletny brak zasięgu sieci komórkowych w tym miejscu pozwala całkowicie odciąć się od rzeczywistości i w pełni cieszyć się urokami Doliny Białej Lądeckiej.

My jednak wpadamy tu tylko na chwile, wbijamy pieczątki i jedziemy jeszcze kawałek dalej aż do końca wsi. Tam parkujemy na bezpłatnym parkingu i dalej ruszamy pieszo.

Idziemy kawałek szutrową drogą by na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w lewo na zielony szlak, zgodnie z tablicą informacyjną przybitą do drzewa wskazującą szczyt Kowadło.

Na tym krótkim odcinku o umiarkowanym nachyleniu idziemy bez widoków i już po około 30 minutach jesteśmy na pierwszym tego dnia szczycie należącym do KGP. Chwila przerwy na skałkach, zdjęcie i lecimy dalej. Wchodzimy na żółty szlak i obierając za cel najwyższy szczyt Gór Złotych i Bialskich, czyli Smrek, ruszamy dalej tropem polsko-czeskich słupków granicznych.

Trasę pokonujemy w dobrym tempie przyjemną ścieżką. Podczas marszu za bardzo nie ma na czym zawiesić oka, stąd też nic nie wybija nas z rytmu Idziemy lasem bez dalekosiężnych widoków, aż do Smreka Trójkrajnego 1117 m n.p.m, którego dostrzegamy ze szlaku. Tu chcąc zrobić sobie zdjęcie przy tabliczce trzeba na chwilę zejść ze szlaku i przebić się przez gęsto rosnące jagody. WiS rekomenduje zabezpieczyć się przed kleszczami.

Smrek Trójkrajny 1117m n.p.m. Nazwa inspirowana granicą trzech krain: Śłąska, Moraw i Ziemii Kłodzkiej.

Wracamy na szlak i kawałek dalej w skrzyneczce na drogowskazie U Smrku znajdujemy zeszyt, w którym uwieczniamy swoją obecność WiSowym wpisem. Dochodzimy do Przełęczy Trzech Granic, gdzie znajdujemy kilka drewnianych ławek i wiatę. Tu urządzamy biwak.

Widok z żółtego szlaku U Smrku na Śnieżnik.

Po chwili regeneracji chwilowo zbaczamy ze szlaku prowadzącego na Rudawiec i wchodzimy na czerwony szlak edukacyjny po stronie czeskiej celem zdobycia Smreka, czyli najwyższego szczytu Gór Złotych. 10 minut niewymagającego podejścia, chwila po bagnach i udaje nam się dostrzec na jednym z drzew tabliczkę z nazwą szczytu. Zdjęcie i czym prędzej wracamy na Ojczyznę, gdyż jest nam tęskno

Smrek 1125m n.p.m

Z Przełęczy Trzech Dział idziemy granicą polsko-czeską w kierunku Rudawca. Na wysokości słupka 45/2 po prawej stronie patrząc w kierunku marszu w oddali można dostrzec tabliczkę szczytu Postawna. Niestety nie prowadzi na nią żaden szlak turystyczny, więc zainteresowani muszą przedzierać się na szagę przez jagody. Na drodze stoi także ogrodzony płotem młodnik, który trzeba obejść.

Postawna 1116.8 m n.p.m.

Wracamy na granicę i kontynuujemy marsz szeroką szutrową ścieżką, a dalej leśną drogą praktycznie bez przewyższeń aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem, na który wchodzimy idąc dalej prosto.

Biwak w drodze na Rudawiec

Po krótkim i niezbyt wymagającym podejściu docieramy do Rudawca. Tu zawracamy i już do końca nie schodząc z zielonego szlaku szybko wytracamy wysokość i wracamy do samochodu zamykając pętlę.

Rudawiec 1112m n.p.m.

Wycieczka bez spektakularnych widoków, a mimo wszystko oceniamy ją na plus. Dużo zieleni czyni trasę malowniczą. Z racji praktycznego braku innych turystów na szlaku uważamy za niedocenioną.

Zielony szlak. Powrót do Bielic.

Poniżej realizacja trasy w endomondo. Dla zbierających odznaki punktacja GOT w podsumowaniu. Mapka w załączonych zdjęciach.

 

Endomondo
https://www.endomondo.com/users/32212619/workouts/latest

GOT – podsumowanie
—————————
TRASA : Bielice – Kowadło – Pasieczna – Smrek – Przełęcz u Trzech Granic – Postawna – Przełęcz pod Działem – Działowe Sioło – Rudawiec – Działowe Sioło – Bielice
NR GRUPY GÓRSKIEJ WG REG. GOT PTTK: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie S.16
PUNKTÓW WG REG. GOT PTTK: 4+2+5+1+1+1+2+3+2+5=26

 

Facebook https://www.facebook.com/wodkaiszlaki/

Instagram https://www.instagram.com/wodkaiszlaki/