Opis wycieczki od bialystoksubiektywnie.com
Jadąc do Suwalskiego Parku Krajobrazowego z południa kierujemy się na Jeleniewo. Już w Jeleniewie zwróćcie uwagę na kościół. To perełka architektury drewnianej ale co ciekawe, na strychu kościoła znalazł dom chroniony gatunek nietoperza. Znajduje się tam kolonia lęgowa nocka łydkowłosego. Ze względu na niego utworzono obszar “Ostoja Jeleniewo” włączony do Europejskiej Sieci Natura 2000!
Przystanek 1. Szurpiły. Miejsce od którego bezwzględnie należy rozpocząć ekspolarcję SPK. Znajdziecie tutaj bowiem Izbę Jaćwieską z eksponatami z wykopalisk archeologicznych, nowoczesnym multimedialnym wyposażeniem i pełną informacją o Jaćwingach. To wojownicze i ciągle słabo zbadane plemię właśnie na szurpilskiej Górze Zamkowej miało swój najważniejszy gród (funkcjonował do XIII wieku).
Przystanek 2. Góra Zamkowa. Spacer na szczyt dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Zapierające dech w piersiach widoki, krajobraz niemal bez oznak ludzkiej ingerencji. To tutaj znajdowała się warownia Jaćwingów, system wałów obronnych jest ciągle czytelny. Podejście na szczyt Góry Zamkowej ułatwią nam zaimprowizowane stopnie, po drodze o historii Jaćwingów doczytamy na 8-u tablicach informacyjnych.
Przystanek 3. Malesowizna – Turtul. Siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego oraz punkt Informacji Turystycznej. Zaopatrzycie się tutaj w mapy i przewodniki ale nam się nie udało porozmawiać z kompetentną osobą. Pani ze sklepiku nie potrafiła niestety, pokierować nas na źródliska Szeszupy. Jednakowoż w tym miejscu mamy i inne atrakcje! Świetnie przygotowane ścieżki poznawcze dla dzieci oraz izbę regionalną z ogromną ilością eksponatów
Przystanek 4. Rezerwat Bachanowo o powierzchni hektara na którym znajduje się około … 10 000 głazów! Skąd się tutaj wzięły? Otóż przybyły ze Skandynawii, przetransportowane przez lodowiec. Kamienie robią wrażenie, zwłaszcza te w dolinie Czarnej Hańczy, która płynie obok usianej głazami łączki.
Przystanek 5. Stara Hańcza. Park dworski oraz ruiny dworu z przełomu XVIII/XIX wieku. Znajduje się tu łagodne zejście do Jeziora Hańcza. Krystalicznie czysta woda najgłębszego jeziora w Polsce kusi, można i warto zaplanować w tym miejscu piknik i kąpiel.
Przystanek 6. Smolniki. Teoretycznie, przejechawszy niemal cały Suwalski Park Krajobrazowy nie musimy się tutaj zatrzymywać, tym bardziej, że punkt widokowy jest płatny. Jednak pamiętajmy, że właśnie panoramą smolnicką zachwycił się Andrzej Wajda i Tadeusz Konwicki. Nie gdzie indziej lecz tu kręcono “Pana Tadeusza” oraz “Dolinę Issy”! Widoki są cudowne.
Przystanek 7. Góra Cisowa ze względu na swój kształt zwana też Suwalską Fudżijamą. Podejście, choć to najwyższe wzniesienie SPK nie jest zbyt trudne i trzeba się na ten krok zdobyć! Rozpościera się stąd absolutnie genialny krajobraz: zagłębienie rzeki Szeszupy w pełnej krasie!
Przystanek 8. Udziejek Dolny. Roztaczają się stąd pięknie widoki ale to przede wszystkim świetne miejsce do postoju i odpoczynku. W Gościńcu Drumlin wypijecie obłędny kwas bzowy lub kawę, wypożyczycie kajaki i spłyniecie Szeszupą. Wybór należy do Was. Zajrzyjcie tutaj.
Przystanek 9. Wodziłki. Wieś założona w XVIII wieku przez rosyjskich uchodźców religijnych czyli staroobrzędowców. Historia tego odłamu prawosławia jest fascynująca. W Wodziłkach zobaczycie molennę (cerkiew) ale możecie też zażyć kąpieli w tzw. czarnej bani! To nie lada przygoda