Wycieczka dla miłośników przyrody. Lasy, siedliska zwierząt, rezerwaty pełne rzadkiej roślinności oraz stawy, których okolice przypominają miniaturowe Mazury zachwycą każdego. Trasa wiedzie również przez kilka spokojnych wiosek, z dala od zgiełku i dużego ruchu ulicznego.

Wycieczkę rozpoczynamy przy barze McDonald’s na ul. Ozimskiej. Wyjeżdżamy z Opola ul. Ozimską, a potem Częstochowską. Za miastem jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej 46 do Lędzin, gdzie skręcamy w prawo do Suchego Boru. Jadąc asfaltową szosą po ok. 1 km spotykamy szlak żółty, którym jedziemy od tej pory aż do drogi łączącej Daniec z Dąbrowicami. Za Suchym Borem szlak wjeżdża w las. Po drodze mijamy dawną kopalnię w Falmirowicach, za którą wyjeżdżamy z lasu. Szlak skręca w lewo i dojeżdża do Dębia.

Ten odcinek możemy pojechać na dwa sposoby. Jeśli chcemy zobaczyć dawne zabudowania wiejskie tuż za Dębiem, musimy skręcić w drugą drogę w prawo w kierunku Walidróg i jechać asfaltową szosą wzdłuż rzeczki (trasa 007 A). Następnie skręcamy w pierwszą drogę w lewo (asfalt), jedziemy zadrzewioną aleją, przejeżdżamy koło zabudowań i po kilkuset metrach dojeżdżamy z powrotem do żółtego szlaku rowerowego, gdzie skręcamy w prawo. Inna opcja, to przejazd przez Dębie zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym. Na końcu wsi skręcamy w prawo. Szlak dojeżdża do asfaltowej szosy Daniec – Dąbrowice i skręca na niej w lewo. My jednak jedziemy dalej prosto polną drogą do Raszowej. Przejeżdżamy przez wieś i za kościołem skręcamy lekko w drugą drogę w prawo, wjeżdżając na czerwony szlak rowerowy do Utraty.

W Utracie znów możemy pojechać na dwa sposoby. Pierwszy prowadzi czarnym szlakiem rowerowym: po dojechaniu do Utraty skręcamy w lewo i 100 m dalej w prawo na czarny szlak, który omija stawy w Utracie. Drugi sposób to przejazd przez stawy utrackie. W Utracie skręcamy w prawo, przejeżdżając wzdłuż pierwszego stawu, który niewidoczny jest z drogi (widać jedynie nadbrzeżne zarośla). Zaraz za stawem skręcamy w lewo wjeżdżając droga leśną na tereny stawów. Przejeżdżamy obok drugiego stawu po lewej stronie, mijamy pierwszą drogę w lewo i 400 m dalej skręcamy w drugą drogę w lewo. Przejeżdżamy groblą pomiędzy stawami i po wjechaniu do lasu trafiamy na czarny szlak rowerowy, którym dojeżdżamy prawie do wsi Spórok. Wyjeżdżając z lasu dojeżdżamy do asfaltowej szosy we wsi Borycz. Przejeżdżamy przez nią prosto i jadąc ul. Waryńskiego dojeżdżamy aż do lasu. Na początku lasu skręcamy zgodnie z czarnym szlakiem w prawo. Po ok. 2,5 km. skręcamy w prawo wjeżdżając ul. Polną do Kadłuba. Jedziemy cały czas ul. Polną, aż dojedziemy do poprzecznej ul. Piaskowej, gdzie skręcamy w prawo. Ul. Piaskowa rozdwaja się, my skręcamy w lewą odnogę i jedziemy dalej czarnym szlakiem aż do przysiółku Baniak. Tu zjeżdżamy w lewo na szlak czerwony. Gdy czerwony szlak dotrze do szlaku niebieskiego, skręcamy w lewo i przejeżdżając obok Ptasiego Stawku dojeżdżamy do Spóroka. W Spóroku skręcamy w lewo, w ul. Chrobrego, wjeżdżając na żółty szlak, którym jedziemy następne 13 km. Za wsią szlak skręca w lewo, w las i dojeżdża do Krzyżowej Doliny. Przejeżdżamy przez wieś i dojeżdżamy do asfaltowej szosy Daniec – Ozimek. Skręcamy w lewo, jadąc asfaltem ok. 500 m. Następnie szlak odbija w prawo prowadząc przez las i mijając po drodze Rezerwat „Srebrne Źródła”. Gdy wyjeżdżając z lasu, dojedziemy do asfaltowej szosy, zjeżdżamy z niego w prawo, kierując się asfaltem do Dębskiej Kuźni. W Dębskiej Kuźni szosa dociera do poprzecznej ul. Wiejskiej, gdzie skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo, w ul. Myśliwską. Dojeżdżamy do ul. Krasickiego, która prowadzi do Chrząstowic. Gdy zobaczymy Urząd Gminy, skręcamy w prawo, wjeżdżając na czerwony szlak. Dojeżdżamy do poprzecznej ul. Ozimskiej i skręcamy z czerwonego szlaku w lewo. Ulicą Ozimską wyjeżdżamy ze wsi i docieramy do DK 46, gdzie ścieżką rowerową wzdłuż drogi głównej wracamy do Opola.

Jeśli nie chcemy pokonywać tak długiej trasy, możemy z Utraty wrócić skrótem. W Utracie tuż za drugim stawem po lewej skręcamy od razu w lewo, jadąc groblą pomiędzy stawami. Wjeżdżamy w las i jedziemy prosto przejeżdżając przez czarny szlak rowerowy. Kawałek dalej mijamy ciekawy pomnik przyrody – źródło wody wykorzystywanej dawniej przez okolicznych mieszkańców do produkcji masła. Ścieżka meandruje przez las i na jego skraju spotyka zielony szlak rowerowy, na który skręcamy w lewo i jedziemy nim aż do Dańca. W centrum Dańca skręcamy w prawo w ul. Dębskiej Kuźni jadąc teraz żółtym szlakiem. Tuż za wsią, przy lesie docieramy do naszej głównej trasy 007, która wybiega z lasu z okolic Rezerwatu „Srebrne Źródło”. Od tej pory jedziemy zgodnie z trasą główną przez Dębską Kuźnię, Chrząstowice i Lędziny aż do Opola.