trzmierzeczWitam serdecznie wszystkich miłośników kajakarstwa. Jeśli byłeś już kiedyś na spływie kajakowym, to nie muszę Cię przekonywać, tych którzy szukają pomysłu na niezapomniany i tani urlop, a jeszcze nie siedzieli w kajaku zapewniamy, że warto spróbować i zapraszamy na kajaki. Spływy kajakowe to świetna zabawa dla każdego. Wyłącz telewizor, zamknij laptopa, schowaj podręczniki, wyłącz telefon i zapraszamy na Obrę.

Spływ rozpoczynamy z miejscowości Trzciel. Miasto było sławne przede wszystkim z artystycznych wyrobów wikliniarskich, prawa miejskie uzyskało w 1458 roku. Z powierzchni jeziora Młyńskiego widać wysoką wieżę kościoła z 1824 r. wewnątrz barokowy wystrój i interesujące obrazy malarza Richtera z 1929 r.Brzegi nieprzystosowane;trzciny, pokrzywy,drzewa. Szerokość rzeki nieregulowana 20-25 m, prąd słaby lub średni. Brzegi wysokie do 1,5 m. Obra wpływa do jeziora Wielkiego (Rezerwat Przyrody). Płynąc stale przy lewym brzegu kierować się na północny wschód, do przesmyku szerokości ok. 150 m, pozostawiając po prawej stronię wyspę z wielkimi, uschłym i drzewami, na których przebywają liczne stada kormoranów.

Na lewym brzegu znajduje się zagroda należąca do wsi Rybojady. Tutaj kończy się jezioro Wielkie a zaczyna się jezioro Rybojadło. Na trasie spływu napotykamy betonowy most (droga Trzciel-Pszczew). Na brzegach łozy, krzaki, drzewa. Dalej napotykamy drewnianą zastawkęrybacką i mały próg. Jeśli zastawka otwarta, można bezpiecznie spływać. Wysokie skarpy, pałka i trzciny, miejscami łozy i wierzby. Pole namiotowe przy leśniczówce Rańsko. Przy ścianie sosnowego młodnika, prowadzi lekko pod górę ścieżka od rzeki na teren dozwolonego biwaku przy leśniczówce. Na miejscu woda pitna, lecz po zakupy chodzi się leśno-polną drogą do Policka. Betonowy most drogowy w Międzyrzeczu: miasto na obu brzegach.

Płynąc około 4 minut, z lewej strony ujście rzeki Paklicy. Tutaj najlepiej przycumować dla dokonania zakupów i zwiedzania miasta Międzyrzecz. Niedaleko przystani znajduje się gród z VII-X wieku. W pobliżu wsi Gorzyca znajduje się ładne pole biwakowe. Dobre wyjście z rzeki, woda pitna, sklep. Zapora i Elektrownia Wodna Bledzew. Jezioro Bledzewskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym na Obrze. Przez zalew należy płynąć największą szerokością jeziora, pozostawiając zatoką po prawej stronie. Po lewej stronie pozostaje zatoka południowo-zachodnia, w której jest ujście rzeki Jeziornej, płynącej od jeziora Chycina. Do zapory dopływać przy prawym brzegu. W sumie jest 120 m przenoszenia kajaków. Drogowy most drewniany na stalowych podkładach. Na lewym brzegu widoczne pierwsze zabudowania wsi Stary Dworek. W pobliżu mostu znajduje się miejsce na namioty i boisko piłki nożnej, które stanowić może dodatek do turystyki kajakowej odcinkiem Obry.
Więcej znajdziecie na stronie obrakajakiem.pl

Autor:

Tagi: , ,

Wojewodztwo: