Zbliżają się ferie lub wakacje, a Ty wciąż nie wiesz, jak zorganizować wolny czas swojemu dziecku? Koniecznie zainteresuj się ofertą obozów sportowych. To świetne rozwiązanie dla młodego człowieka, którego zainteresowania kręcą się wokół konkretnej dyscypliny. Dobrze zaplanowany obóz sportowy na długo zapadnie Twojej pociesze w pamięci, a Tobie da pewność, że dziecko spędziło wyjazd aktywnie.

Nie tylko dla sportowców

Obozy sportowe wcale nie są zarezerwowane tylko dla dzieci, które już uprawiają jakąś dyscyplinę. Z takiej oferty mogą skorzystać również obozowicze chcący poznać podstawy interesującego ich sportu. Dobrym przykładem będzie tutaj obóz żeglarski – można na niego zapisać dziecko, które nigdy wcześniej nie żeglowało, ale marzy, by tego spróbować.

Obóz sportowy to na pewno idealna opcja dla bardzo aktywnego dziecka. Jeśli Twoja pociecha nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu, bez przerwy gdzieś ją nosi i potrzebuje wielu bodźców, to taki wypoczynek jest w sam raz dla niej. Analogicznie: posłanie aktywnego dziecka na zwykły obóz nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ obozowicz z pewnością będzie się nudzić.

Właśnie: nuda. To słowo nie funkcjonuje podczas dobrze zorganizowanego obozu sportowego. Specyfiką takich wyjazdów jest to, że doświadczona i kompetentna kadra dokładnie planuje uczestnikom każdy dzień. Oczywiście dzieci mają też czas na zabawę czy odpoczynek, ale jednak podstawę programu stanowią treningi.

Rada

Udział w obozie sportowym może być świetnym rozwiązaniem dla dziecka, które na co dzień ma poważne problemy z dyscypliną. Tutaj będzie musiało dostosować się do planu dnia, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego zachowanie już po zakończeniu obozu.

Paradoksalnie o posłaniu dziecka na obóz sportowy powinni też pomyśleć rodzice, których pociechy są na bakier z aktywnością fizyczną, przez co mają nadwagę i wady postawy. Jeśli Twoje dziecko najchętniej nie odchodziłoby od komputera czy konsoli, to być może warto zachęcić je do odkrycia innych, znacznie zdrowszych sposobów spędzania wolnego czasu? Istnieje duża szansa, że podczas obozu sportowego młody człowiek znajdzie w sobie pasję do jakiejś dziedziny sportu, co będzie mieć pozytywny wpływ na jego kondycję fizyczną.

Co da Twojemu dziecku udział w obozie sportowym?

Największą zaletą obozów sportowych jest to, że zapewniają one maksymalne zagospodarowanie czasu i energii dziecka. Nie chcesz, aby pociesze wpadły do głowy jakieś głupie pomysły? Podczas takiego obozu jest to o wiele mniej prawdopodobne, ponieważ młodzi ludzie przez większą część dnia znajdują się pod ścisłą kontrolą instruktorów i opiekunów.

Obóz sportowy to znakomita szkoła życia, odpowiedzialności, punktualności i funkcjonowania w grupie. Jeśli Twoje dziecko na co dzień ma z tym wszystkim poważne problemy, a Ty już tracisz do niego cierpliwość, to na pewno warto przynajmniej rozważyć taki wyjazd.

Bardzo korzystnym efektem udziału w obozie sportowym jest również wyrobienie w dziecku nawyku aktywności fizycznej. To ważne zwłaszcza w czasach, gdy większość młodych ludzi skupia się na gadżetach elektronicznych. Im wcześniej dziecko zacznie swoją przygodę ze sportem lub inną formą aktywności, tym większa jest szansa, że będzie ją kontynuować także w dorosłym życiu, co zapewni mu dobrą kondycję fizyczną i lepszą odporność.

Na co zwrócić uwagę wybierając obóz sportowy dla dziecka?

Najważniejsze jest to, aby do niczego dziecka nie zmuszać. Młody człowiek powinien sam wybrać obóz sportowy, którego temat przewodni będzie odpowiadać jego zainteresowaniom. Nie może być tak, że mama marzy, aby jej córeczka jeździła konno, więc pośle dziecko na obóz jeździecki. Jeśli córka – pisząc kolokwialnie – tego „nie czuje”, to raczej nie będzie zadowolona z wypoczynku.

Pamiętaj!

Nigdy nie przerzucaj swoich niespełnionych ambicji na dziecko. Daj mu wolną rękę w wyborze obozu sportowego – oczywiście w granicach Twoich możliwości finansowych.

Kolejną kwestią jest sprawdzenie programu wybranej imprezy i upewnienie się, że nie jest to obóz sportowy tylko z nazwy. Jeśli organizator deklaruje np. tylko 1-2 godziny zajęć dziennie, to lepiej od razu odrzuć taką ofertę.

Oczywiście kluczowe znaczenie ma również to, kto właściwie będzie prowadzić zajęcia sportowe dla uczestników obozu. Warto się upewnić, czy są to osoby posiadające odpowiednie kompetencje, a także doświadczenie w szkoleniu dzieci i młodzieży. Tutaj znakomitym przykładem będzie Obóz biegowy – Trening z Mistrzem organizowany przez Kogis. Patronem obozu został Piotr Hercog, jeden z najwybitniejszych polskich biegaczy, maratończyk i ultramaratończyk. Taka osoba jest autorytetem dla młodych ludzi i może im przekazać swoją bezcenną wiedzę.

Oferta obozów sportowych jest bardzo bogata. Co ważne, organizuje się je nie tylko w czasie letnich wakacji, ale także ferii zimowych (tutaj do wyboru są m.in. obozy narciarskie czy łyżwiarskie). Na pewno wspólnie znajdziecie taki obóz, który zapewni Twojemu dziecku masę frajdy. Ty natomiast będziesz mieć poczucie, że pociecha znajduje się pod dobrą opieką i nie marnuje czasu na nudę.

Autor: