Grecja jest krajem na południu Europy, który oprócz kontynentalnej części posiada także blisko 2500 wysp. Są one idealnym miejscem zarówno dla turystów szukających wypoczynku na plaży, jak i miłośników sportów wodnych. W całej Grecji znaleźć można wiele piaszczystych plaż i urokliwych zatoczek, a także starożytne zabytki i pokłady bujnej roślinności – wszystko owiane pilnie strzeżoną grecką tajemnicą.

Które wyspy greckie należą do archipelagów?

Część greckich wysp przynależy do archipelagu Wysp Jońskich, znajdującego się na Morzu Jońskim, który rozciąga się wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji i częściowo Albanii. Należą do niego między innymi takie wyspy, jak górzysta wyspa Korfu, Zakintos, Kefalinia, Itaka, Leukada czy Paksos.

Wyspy Egejskie, do których należy m.in. największa grecka wyspa – Kreta, a także wyspy archipelagu Dodekanez, czyli m.in. Rodos i Kos, to z kolei miejsce, gdzie znaleźć można rajskie plaże, urwiste klify, błękitne groty, starożytne miasta pełne greckich mitów, a także pyszne owoce morza.

Jakie najpiękniejsze greckie wyspy wybrać na wakacje?

Wyborem polskich turystów na greckie wakacje często jest wyspa Rodos, na której słońce świeci aż przez 300 dni w roku. Jest to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, takich jak surfing czy nurkowanie. Co ciekawe, stolica wyspy, a dokładnie jej starówka wpisana jest Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znaleźć tam można również muzeum archeologiczne

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest wyspa Santorini. Zapierający dech w piersi widok o zachodzie słońca, czyste plaże, w tym ciekawa Czerwona Plaża oraz wulkaniczny krajobraz z pewnością sprawdzą się dla turystów z całego świata jako niezapomniane wakacje.

Warto też rozważyć uroki wyspy Zakynthos (trzecia do wielkości wyspa archipelagu Wysp Jońskich), na której znajduje się siarkowa plaża Xigia, Zatoka Wraku, a także inne, zapierające dech w piersiach piękne plaże.

Do najpiękniejszych wysp archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim bez wątpienia należy wyspa Mykonos. Jest to wyspa na której króluje życie nocne, bary, dyskoteki oraz tętniące życiem kurorty. Zachwyca pięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Jest to wyspa gwiazd, gdyż wiele znanych osób chętnie spędza tu urlop.

Miejscem wartym odwiedzenia jest też Alefkandra, czyli dzielnica, w której domy stoją bezpośrednio na wodzie, w pobliżu pięknych plaż.

Największą grecką wyspą, jeśli chodzi o Grecję i piątą, co do wielkości na Morzu Śródziemnym jest Kreta. Spotkać na niej można szerokie, piaszczyste plaże, krystalicznie czyste, ciepłe morze, a także góry i wąwozy. Warto zajrzeć również do stolicy wyspy – Heraklionu (miasto Herkulesa), odwiedzić park narodowy Samaria, przeżyć spacer ruinami pałacu Minosa, a także inne miejsca i inne greckie wyspy, o których można przeczytać na stronie turystycznyninja.pl.