Trasa łączy w sobie walory historyczne i przyrodnicze. Jej celem jest Niemodlin, urocze miasteczko z malowniczym Rynkiem i okazałym zamkiem. Po drodze miniemy piękny pałac w Dąbrowie i zabytkowy kościół św. Piotra i Pawła w Chróścinie Opolskiej z zachowaną średniowieczną dzwonnicą. Miłośnicy przyrody będą mogli obserwować ptaki wodne gnieżdżące się w zaroślach Stawów Niemodlińskich lub odkrywać leśne odludzia Borów Niemodlińskich i Rezerwatu Prądy.

Zaczynamy na końcu ul. Niemodlińskiej, przy wyjeździe na Chmielowice. Przejeżdżamy pod wiaduktem i zaraz za nim skręcamy w lewo, w boczną szosę, która wzdłuż torów prowadzi do Chróściny Opolskiej. W Chróścinie przy dworcu kolejowym skręcamy w lewo, przecinając tory. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, który za torami, zjeżdża w prawo, w wąski skrót prowadzący nas do Kościoła Św. Piotra i Pawła. Skręcamy w prawo i jedziemy główną ulicą wioski. Po lewej stronie mijamy zabytkowy dworek, w którym mieści się zespół szkół. Tuż za nim znajduje się kameralny park z oczkiem wodnym, w którym warto chwilę odpocząć. Na końcu wioski skręcamy w prawo, do Dąbrowy Niemodlińskiej, gdzie warto się zatrzymać, by zobaczyć miejscowy pałac, kościół i dawne zabudowania wiejskie.
W Dąbrowie zmieniamy szlak z czerwonego na żółty. Mając za plecami pałacowe wejście, jedziemy na wprost i wyjeżdżamy z wioski ul. Leśną. Zbaczamy z niej w lewo tuż przed lasem i jedziemy prosto, aż przetniemy ruchliwą DK 46. Tuż za nią czeka nas seria zygzaków: pierwsza w lewo, pierwsza w prawo, pierwsza w lewo i znów pierwsza w prawo i dojeżdżamy do brzegów stawu Sangów. Warto tu zatrzymać się na dłużej i pobłądzić okolicznymi ścieżkami, jako że malowniczo ukrytych w gęstwinie stawów jest więcej.
Stawy Niemodlińskie opuszczamy czerwonym szlakiem, kierując się lasem na południowy zachód. Po ok. 800 metrach przejeżdżamy mostem nad autostradą A4 i po chwili docieramy do Gościejowic Małych. Gdy dotrzemy do asfaltowej szosy, skręcamy w prawo do Gościejowic, z których widać już panoramę Niemodlina z charakterystyczną wieżą kościoła. Po 2 km asfaltową szosą docieramy do centrum miasta, gdzie zatrzymamy się na dłuższą chwilę, by zwiedzić tutejsze atrakcje.
Z Rynku w Niemodlinie udajemy się w drogę powrotną, jadąc wzdłuż głównej ulicy miasta zgodnie ze znakami na Opole. Kiedy miniemy zjazd w prawo, na Tułowice, skręcamy w następną prawą (ul. Reymonta). Od tej pory poruszamy się cały czas czarnym szlakiem rowerowym. Po chwili docieramy do wioski Sady, przejeżdżamy je całe i gdy kończą się zabudowania, skręcamy w lewo, w kierunku Grodźca, gdzie warto zobaczyć pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. W Grodźcu czarnym szlakiem docieramy do asfaltowej szosy, skręcamy w prawo, a gdy skończy się wioska i główna droga zakręca w prawo, w stronę Grodźca Drugiego, my jedziemy dalej prosto. Za Grodźcem szlak meandruje lasem aż do przejazdu nad autostradą A4, po którego pokonaniu docieramy do Siedlisk. Tu możemy skręcić na chwilę w prawo, by po ok. 1 km dotrzeć do malowniczo położonej leśnej wiaty „Kniejówka”. Stąd chętni mogą dalej eksplorować tutejszy las i ostoje leśnej zwierzyny.
My wracamy do Siedlisk i kierujemy się dalej prosto, aż do jedziemy do głównej szosy prowadzącej z Prądów aż do Opola. Tu możemy jechać dalej prosto czarnym szlakiem, trafiając do rezerwatu „Prądy”, a dalej do Dąbrowy, z której czerwonym szlakiem wracamy do Chróściny Opolskiej. Alternatywą jest powrót do Chróściny główną drogą przez Wawelno. Z Chróściny trasa biegnie dokładnie jak na początku wycieczki tylko w drugą stronę. Przejeżdżamy czerwonym szlakiem obok kościoła i zabytkowej dzwonnicy, za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo i jadąc wzdłuż torów dojeżdżamy do wiaduktu przy. Ul. Niemodlińskiej w Opolu, kończąc wycieczkę.